8 ώρες
12 ώρες

Πορτογαλία - Ελβετία 6-1: «Εξάστερη» και ωραία με χατ-τρικ του Γκονσάλο Ράμος!

Μουντιάλ ειδήσεις | 06 Δεκ 2022 23:05
Πορτογαλία - Ελβετία 5-1 Με «πιστολέρο» τον Γκονσάλο Ράμος (χατ-τρικ) οι «Ίβηρες» στα προημιτελικά!.jpg

Η Πορτογαλία σκόρπισε με 6-1 την Ελβετία, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος έκανε το πρώτο χατ τρικ στο τουρνουά, αντικαθιστώντας στην ενδεκάδα τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Έτσι η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πέρασε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022!

cta_box_bg
Ο τυχερός τροχός της Stoiximan γυρίζει και μοιράζει πλούσια δώρα*! ΕΓΓΡΑΦΗ
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

Στο 17ο λεπτό οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ με τον Ράμος, ενώ στο 33' ο Πέπε έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε νοκ-άουτ ματς του Μουντιάλ! Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν άλλαξε καθόλου, με τον Ράμος να διαμορφώνει προσωρινά το 3-0 στο 51' και τον Γκερέιρο στο 55' να πετυχαίνει το τέταρτο τέρμα των Πορτογάλων. Οι Ελβετοί μπόρεσαν να μειώσουν με τον Ακάντζι τρία λεπτά αργότερα, όμως δεν κατάφεραν ποτέ να μπουν ξανά στο ματς.

Στο 67' ο Ράμος πέτυχε χατ-τρικ και το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ραφαέλ Λεάο.

Πλέον η Πορτογαλία στρέφει την προσοχή της στον προημιτελικό με το Μαρόκο, το ερχόμενο Σάββατο (10/12, 17:00). Εάν τα καταφέρουν οι «Ίβηρες» και περάσουν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τότε εκεί θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια από το ζευγάρι Αγγλία - Γαλλία (οριακό φαβορί στο 1.75 δίνονται οι «τρικολόρ»).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Οτάβιο (73' Βιτίνια), Καρβάλιο, Μπ. Σίλβα (81' Νέβες), Φερνάντες (87' Λεάο), Ράμος (73' Όρτα), Φέλιξ (73' Ρονάλντο).

Ελβετία: Ζόμερ, Φερνάντες, Σερ (46' Τσεμέρτ), Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ (54' Ζακάρια), Τζάκα, Σακίρι, Σο (54' Σεφέροβιτς), Βάργκας (66' Οκαφόρ), Εμπολό (89' Τζασαρί).