Αρχική » Αναλύσεις » Χάουγκεσουντ - Στάμπαεκ 13/8 19:00

• Γήπεδο: Haugesund Stadion (8.950)
  • Απόσταση: 429 χλμ.
  • Καιρός: 12oC Άστατος

Χάουγκεσουντ

ΧάουγκεσουντΑπό ήττες προέρχεται η Χάουγκεσουντ, στις λεπτομέρειες εκείνη για το πρωτάθλημα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Αντιμετώπισε μια πολύ δύσκολη ομάδα, όμως η Σάρπσμποργκ και μάλιστα εκτός έδρας, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 33’ χάρη σε αυτογκόλ του Ρόστεντ στην προσπάθειά του να απομακρύνει σέντρα. Στο 63’ ο νεοφερμένος Τσόσιτς, ανταπέδωσε το… «δώρο», σκοράροντας σε λάθος εστία για να γίνει το 1-1. Η πίεση της Σάρπσμποργκ απέδωσε καρπούς στις καθυστερήσεις, αφού ο Χάλβορσεν στο 90+4’, σημείωσε με δυνατό σουτ το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Τρίτη σερί ήττα για τη Χάουγκεσουντ σε όλες τις διοργανώσεις, η ήττα από τη Μόλντε εντός έδρας, για το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 66’ ο Σιγκούρνταρσον πέτυχε το 0-2, ενώ στο φινάλε του αγώνα, ο Χαϊραντίνοβιτς αποβλήθηκε και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Ισοβαθμεί με Στάμπαεκ και Οντ στην έκτη θέση της κατάταξης.
Εξέτισε ποινή μιας αγωνιστικής λόγω καρτών που του επιβλήθηκε και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο βασικός κεντρικός αμυντικός Σκιέρβε (16/1). Σταθερά εκτός δράσης παραμένουν επίσης, ο μέσος Μάλαντ (2/0) και ο επίσης μέσος Ιζουτσούκβου (14/0, πέρυσι) που λείπει από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου. Ντεμπούτο με… αυτογκόλ για τον αμυντικό Τσόσιτς (1/0).
(4-4-1-1): Μπρότβαϊτ – Χάραλντσαϊντ, Σκιέρβε, Κνούντσεν, Στέλος – Τρόνσταντ, Αντρέασεν, Λέιτε, Χαϊραντίνοβιτς – Αμπντί – Ιμπραχίμ
Δες εδώ όλες τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρίες

Στάμπαεκ

ΣτάμπαεκΑπρόσμενη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, για τη Στάμπαεκ, δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα με αντίπαλο τη Σάντεφιορντ. Στο 17’ ο Καστράτι έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γιόνσον απέκρουσε πέναλτι του πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Ομοϊγουάνφο στις αρχές του δεύτερου μέρους. Ο Σόολμπεργκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 74’ σκόραρε για το 0-2, το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ορδίνας ήταν να μειώσει με τον Σκόγκσαϊντ στο 83’, αφού δέχτηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Επέστρεψε στις επιτυχίες μεσοβδόμαδα, αφού επιβλήθηκε της Άαλεσουντ με σκορ 3-0, για το Κύπελλο, σ’ ένα ματς που διεξήχθη με μία μέρα καθυστέρηση έπειτα από την αναβολή λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 2-0, ο Μπρόχμαν διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 47’, που έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Τρεις νίκες και μία ισοπαλία μετρά η Στάμπαεκ σε διάσημα πέντε αγωνιστικών σε όλες τις διοργανώσεις.
Επιστρέφει από τιμωρία μιας αγωνιστικής ο μέσος Βέτλεσεν (15/0), αναμένεται να πάρει τη θέση του στο αρχικό σχήμα. Δεν είναι ακόμα έτοιμος ο εξτρέμ Εντζιέ (13/0), έπειτα από το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπισε. Εκτός αποστολής οι μακροχρόνια τραυματίες Έντεγκορντ (Α), Έστβολντ (Μ, 1/0, πέρυσι), ενώ κοντά στην επιστροφή του βρίσκεται ο φορ Μπολί (Ε, 27/7, πέρυσι).
(4-2-3-1): Σαγιούμπα – Σκόγκσαϊντ, Σκιένσμπεργκ, Μόε, Χάτσε-Όλσεν – Λουμανζά, Κάσι – Μπρόχμαν, Βέτλεσεν, Γκιάσι – Ομοϊγουάνφο
Αποδόσεις
Εκτίμηση
Ελαφρύ προβάδισμα στη Χάουγκεσουντ λόγω έδρας, όμως αν η πρωτοβουλία των κινήσεων είναι στους γηπεδούχους και η Στάμπαεκ ψάξει γκολ στην «κόντρα», δεν αποκλείεται να υπάρξει έκπληξη. Άλλωστε, η ομάδα του Ορδίνας, είναι άκρως επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ποντάρουμε στο σύνολο τερμάτων over 2.5, αφού προμηνύεται ανοικτό ματς με γκολ εκατέρωθεν.
Κάντε like στη σελίδα του foxbet.gr και ακολουθήστε μας στο Twitter!