8 ώρες
12 ώρες

Goals-Highlights: Γαλλία – Κροατία 4-2 (Βίντεο)

Μουντιάλ ειδήσεις | 15 Ιουλ 2018 19:54
Η Γαλλία επικράτησε 4-2 της Κροατίας στον τελικό και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ανώτερη η Κροατία στο πρώτο ημίχρονο αλλά και πολύ άτυχη. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς, ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ του Πέρισιτς στο 28΄ αλλά στο 38΄ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για χέρι που το αξιοποίησε ο Γκριζμάν. Η ανάγκη για ρίσκο αλλά και τα λάθη των τερματοφυλάκων έφεραν αρκετά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πογκμπά με σουτ έκανε το 3-1 στο 59΄και ο Μ’Μπαμπέ με νέο σουτ εκτός περιοχής το 4-1 στο 65΄. Ο Μάντζουκιτς μείωσε στο 69ο λεπτό Γαλλία (4-3-3): Γιορίς – Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντεζ – Πογκμπά, Καντέ (55΄Ν΄Ζόνζι), Ματουιντί (73΄Τολισό) – Μ΄Μπαπέ, Ζιρού (81΄Φεκίρ), Γκριζμάν Κροατία (4-3-3): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (81΄Πγιάτσα) – Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Ράκιτιτς – Ρέμπιτς (71΄Κράμαριτς), Μάντζουκιτς, Πέρισιτς Γαλλία – Κροατία 4-2 : Μάντζουκιτς (18΄αυτογκόλ), Γκριζμάν (38΄πέν.), Πογκμπά (59΄), Μ΄Μπαπέ (65΄) / Πέρισιτς (28΄), Μάντζουκιτς (69΄)