8 ώρες
12 ώρες

Goal-Highlights: Γερμανία - Γαλλία 0-2 (video)

Goals - Αθλητικά Νέα | 08 Ιουλ 2016 00:14

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν η Γαλλία επικράτησε 2-0 της Γερμανίας και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Παρισιού κόντρα στην Πορτογαλία. Η Γαλλία ξεκίνησε αρκετά δυνατά και έχασε ευκαιρία με τον Γκριεζμάν να μην μπορεί να κερδίσει τον Νόιερ, ενώ όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Λεβ ισορροπούσε και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μίλερ στο 13' και με τον Εμρέ Τσαν στο επόμενο λεπτό. Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, όμως με τη λήξη του πρώτου μέρους η Γαλλία κέρδισε πέναλτι στο οποίο ήταν εύστοχος ο Γκριεζμάν δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γερμανία είχε τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη, με τα "πάντσερ" σταδιακά να ανεβάζουν την πίεσή τους για να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Γαλλία προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, με τους Παγιέ και Γκριεζμάν να είναι οι κύριοι εκφραστές τους. Τελικά, στο 72΄ η ομάδα του Μπλαν ντούμπλαρε τα τέρματά της και "καθάρισε" την υπόθεσή πρόκριση. Σκόρερ δεν ήταν άλλος από τον Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος πέτυχε το γκολ με προβολή έπειτα από σέντρα του Πογκμπά. Η Γερμανία προσπάθησε έως το τέλος να μειώσει για να μπει στο ματς... δίχως όμως επιτυχία και οι "τρικολόρ" θα βρεθούν για τρίτη φορά στην ιστορία τους σε τελικό Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Χέβεντες, Τζερόμ Μπόατενγκ (61' Μουστάφι), Χέκτορ, Εμρέ Τζαν (67' Γκέτσε), Σβάινσταϊγκερ (79' Σανέ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Ντράξλερ, Τόμας Μίλερ.

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Μουσά Σισοκό, Παγέτ (71' Καντέ), Γκριεζμάν (92' Καμπάιγ), Ζιρού (78' Ζινιάκ).

Γερμανία - Γαλλία 0-2 (Γκριεζμάν 45+2', 72')

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι