8 ώρες
12 ώρες

Goal-Highlights: Γερμανία - Σλοβακία 3-0 (video)

Goals - Αθλητικά Νέα | 26 Ιουν 2016 20:51

Τα "πάντσερ" επικράτησαν δίχως να συναντήσουν ιδιαίτερη δυσκολία 3-0 της Σλοβακίας και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του EURO 2016. Μόλις στο 8' ο Μπόατενγκ με ένα φοβερό σουτ έδωσε το προβάδισμα στη Γερμανία, ενώ έξι λεπτά αργότερα η ομάδα του Λεβ έχασε την ευκαιρία να ντουμπλάρει τα τέρματά της, καθώς ο Οζίλ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κόζατσικ από τα 11 μέτρα. Η Γερμανία συνέχισε να πιέζει για να καθαρίσει το ματς και την πρόκριση και τελικά ο Γκόμεζ στο 43' έκανε το 2-0 έπειτα από ωραία προσπάθεια του Ντράξλερ. Ένα λεπτό νωρίτερα, η Σλοβακία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Νόιερ να αποκρούει κεφαλιά του Κούτσκα. Η Σλοβακία ξεκίνησε αρκετά καλά στην επανάληψη και στόχος της ήταν να μειώσει άμεσα για να μπει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης, όμως τα φάουλ των Χάμσικ και Κούτσκα δεν απείλησαν τον Νόιερ. Τελικά, στο 63' ο αφύλαχτος Ντράξλερ έκανε το 3-0 μέσα από την περιοχή βάζοντας τέλος στις έτσι και αλλιώς λίγες ελπίδες των Σλοβάκων. Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, καθώς το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί και ο Λεβ προχώρησε σε αλλαγές φρεσκαρίσματος για την ομάδα του. Με τη νίκη αυτή η "νασιοναλμανσαφτ" προκρίθηκε στους "8" εκεί που θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ιταλία και Ισπανία.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ (71' Χέβεντες), Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (76' Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Ντράξλερ (72' Ποντόλσκι), Γκόμεζ.

Σλοβακία: Κοζάτσικ, Πεκάρικ, Σκρτελ, Ντουρίτσα, Γκιόμπερ (84' Σαλάτα), Σκρίνιαρ, Χροσόβσκι, Χάμσικ, Κούτσκα, Βάις (46' Γκρέγκους), Ντούρις (64' Σέστακ).

Γερμανία - Σλοβακία 3-0 (Μπόατενγκ 8', Γκόμεζ 43', Ντράξλερ 63')

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι